Pavel Kozák - výživový poradce
Pavel Kozák - výživový poradce

Všechno souvisí se vším

Výživové poradenství

Nesprávná výživa na buněčné úrovni – ať už nevyvážená nebo nepřiměřená – je hlavní příčinou lidských nemocí. Rostoucí spektrum stresových faktorů kombinovaných se sedavým zaměstnáním a nedostatkem pohybu i odpočinku podporují vznik těchto onemocnění. Chceme-li některým těmto problémům předcházet, většinou začínáme se změnou stravovacích návyků a ohlížíme se po možnosti užívání doplňků stravy. V této oblasti ale většina lidí nemá nejmenší ponětí, co vlastně dělá, s jakými souvislostmi a následky. Všechno souvisí se vším, proto je na místě si uvědomit co ovlivňuje naše zdraví.

Racionální strava a pitný režim

Zapomínáme na střídmost, pestrost a vyváženost – máme na výběr obrovské množství různých potravin a nápojů, z nichž si vybíráme přemíru sladkostí, alkoholu a nevhodných tuků.

Pohyb

Přímo ovlivní pohybový, cévní i dýchací systém. Pravidelná a především přiměřená forma pohybu udržuje naše tělo v kondici, podporuje správný rozvoj a fungování kostí, kloubů, svalů, snižuje překyselení organismu, pozitivně ovlivní i naši náladu a tím může omezit rozvoj některých chorob. Vždy dávejte důraz na vhodnou formu a dávku fyzické aktivity.

Relaxace

Jakékoli negativní faktory, které na nás dlouhodobě působí, mohou způsobit řadu komplikací, z nichž mnohé vyústí v konkrétní tělesné nemoci. Každý člověk potřebuje i vhodnou formu odpočinku.

Stres

Dlouhodobý stres plynoucí z pracovních či osobních problémů i znečištěné prostředí negativně ovlivní celé tělo. Stále častěji se objevují názory, že stres je příčinou vzniku až 70% různých nemocí.

Genetika

Může ovlivnit délku života a dispozice k nemocem. Nejnovější poznatky ukazují, že i tyto faktory lze za určitých podmínek odstavit na vedlejší kolej.

Při řešení jakéhokoliv problému, který se týká zdraví, musíte především být přítelem svého těla.